Жаблек, конски ребра, диво салкъмче
Сем . Бобови — L egum inosae
Р а з п р о с т р а н е н и е . Нарядко из цялата страна по влажните места — в изкопи, край каналите и по речните брегове, край сенчестите гори.
О п и с а н и е . Многогодишно голо тревисто растение с разклонено, високо до 1 м набраздено стъбло. Листата са прилистници, текоперести, 11—51 линейно елиптични листчета. Цветовете са синкаволилави, рядко бели, със звънчеьидна 5-делна чашка, 5-листно венче, сьставено от тъпа ладийка, флагче и две крилца, 10 тичинки и един плод
ник. Те са събрани в едри гроздовидни съцветия. Плодът е многосеменен боб.
И з п о л з в а е м а ч а с т . Стръковете, брани през време на цъфтежа — юни-август. Сушат се на сянка или в сушилня при t° до 40°С. Изсушената билка е със зелен двят на стъблата и листата и син или белезникав на цветовете, без миризма, със слабо горчив вкус. Допустима влажност 12%. Опакова се в торби или бали. Запазва се в сухо и проветриво помещение. Изнасяна билка.
Х и м и ч е н с ъ с т а в . Билката съдържа алкалоидите d-1-пеганин и 2, 3-хиназолон, сапонини, танини, горчиви вещества мазнини и др. В семената на растението са открити галегин, лутеолин и неговият гликозид галутеолин и др.
Л е ч е б н о д е й с т в и е и п р и л о ж е н и е . Билката има пикочогонни и пот огоини свойства, намалява съдържанието на кръвната зах а р . Употребява се при захарна болест и за увеличаване на млякото у кърмачките. Българската народна медицина препоръчва жаблека още при пастинка, възпаление на пикочните пътища и външно за налагане при мокри лишеи.
Н а ч и н н а у п о т р е б а . 2 супени лъжици от билката се заливат с 0,5 л вряла вода и се оставят да киснат 2 часа. Запарката се пие по 1 винена чаша преди ядене 4 пъти дневно.