Печат
Категория: статии

Камъните в бъбреците са парчета твърд материал, който се образува, когато минералите в урината станат много концентрирани. Малките камъни често преминават през тялото с лек дискомфорт, но големите, могат да бъдат много болезнени и дори да запушат уринарния тракт. Обикновено, камъкът в бъбрека започва като малък материал, подобен на кристал, и постепенно се надгражда в по-голяма солидна маса. Урината обикновено съдържа химикали, които предпазват от образуването на кристали. В случай, че кристалите останат достатъчно малки, те могат да преминат през уринарния тракт и да излязат от тялото, без да бъдат забелязани. Въпреки това, когато кристалите се комбинират и образуват бъбречен камък, той може да залепне за обвивквата на бъбрека или да се установи в област, където урината не може да го изведе от тялото. Това е третото най-често срещано заболяване в урологията, след инфекцията на уринарния тракт и болестта на простата.

Има два основни фактора, които водят до камъни в бъбреците – или ниско съдържание на течност в урината с прекомерно количество твърди отпадъчни продукти, или недостиг на вещества в урината, които предотвратяват образуването на камъни. Тези състояния могат да причинят преминаването на кристали в урината.

Камъните в бъбреците не се причиняват от една причина, а се появяват като следствие от редица фактори. Обикновено метаболитните фактори и тези свързани с околната среда оказват най-голямо влияние. Факторите, които играят роля, включват наследственост, пол, възраст, георграфско положение, климат и професия.

Намаленият прием на течности увеличава риска от камъни в бъбреците. Няма конкретно определено количесто, което предотвратява заболяването. Сезонът (в летните месеци се наблюдава покачване на случаите на заболяването), прекомерното изпотяване и метаболитното състояние представляват индикация. Препоръчва се винаги да имате кана с вода под ръка. Например, ако човек увеличи консумацията си на вода от 1000 на 1500 мл, неговият риск от камъни в бъбреците се намалява с 80%.

Диета: Повишена консумация на захар или въглехидрати увеличава нивата на калций в урината. Пикочната киселина при диети с висок животински протеин може да повиши случаите на камъни в бъбреците. Прекомерната употреба на алкохол причинява повишени нива на калций в урината и намалено изпускане на защитна цитратна субстанция в урината, което пък увеличава риска от появата на камъни в бъбреците.

Билкови рецепти при камъни в бъбреците .