Печат
Категория: статии

 

Стръкове се наричат стъблата заедно с листата и цветовете. Те се събират, като се отрязват на разстояние 20 см от върха на стъблото. След събирането стръковете се навързват на китки или за да не се запарват, се разстилат и се сушат при температура от 40 до 70 градуса по Целзий. Смятат се за изсушени, когато стъблото при превиване не се огъва, а се чупи.

            Корените, коренищата, грудките и луковиците е най-добре да се изваждат през есента след опадането на семената на растенията. При някои растения това трябва да става рано напролет, тъй като тогава те съдържат по-големи количества лечебни вещества (лудо биле, кърпикожух). След изкопаването се почистват от пръстта, изгнили или наядени части и се измиват. Растения, които съдържат слуз не трябва да се измиват, защото количеството й намалява.миенето с гореща вода е забранено.

При някои видове се налага грудките да се консервират, за да се осигури по-дългото им запазване. Това става, като се потапят за 2-3 минути в гореща вода. За улеснение предварително се нанизват на конец.

            Корените, коренищата и грудките се сушат на сенчесто и проветриво място при температура то 45 до 70 градуса по Целзий. На слънце могат да се сушат корени, съдържащи танини и алкалоиди.Корени, които съдържат етерични масла и гликозиди, не се сушат на слънце. Смятат се за изсушени, когато при прегъване в най-дебелата си част се чупят, а не се огъват.

Бране и сушене на листа

Бране и сушене на цвят

Бране и сушене на пъпки

Бране и сушене на плодове, семена, белене на кори

Правила за бране, сушене и запазване на лекарствените растения