Витамин C, наричан още аскорбинова киселина или L-аскорбат, е водоразтворим витамин. Поради големия брой благоприятни ефекти върху човешкия организъм витамин C се използва като хранителна добавка, включва се в редица лекарства против грипни и простудни заболявания.
Важността на аскорбиновата киселина за животните и човека е известна отдавна. Най-известната роля на аскорбата в животинските организми е като антиоксидант и при синтеза на колаген. Именно блокирането на колагеновия синтез е причината за така разпространената в миналите векове болест скорбут (Smirnoff, 1996). В растенията аскорбатът има не по-малко важни функции, като основната е антиоксидантната.
- Антиоксидант.
- Ензимен кофактор. Аскорбатът е кофактор на набор от хидроксилиращи ензими, например пролил и лизилхидроксилази.
- Електронен транспорт. In vitro аскорбатът е донор за фотосинтетичния и митохондриалния транспорт.
- Синтез на оксалати и тартарати при растенията.
- Аскорбатът има регулаторна роля за растежа и деленето на растителните клетки.
- Аскорбатът и неговите окислени форми участват в поддържането на редокс-статуса на клетките, наред с глутатиона.
- При животните е прекурсор на колагена.
- Препоръчителният дневен прием на аскорбинова киселина е обект на спорове. Изглежда степента на резорбция намалява с увеличаване на приетата доза (Levine, 1996). Вътреклетъчната концентрация на витамин С е една и съща при 30 и 60 mg дневна доза, а при 100 mg се наблюдава насищане на неутрофили, моноцити и лимфоцити. Бионаличността е пълна при 200 mg, но не и при по-високи дози. Уринна екскреция не се наблюдава при дози под 100 mg, a почти цялото абсорбирано количество се екскретира при доза от 500 mg. Пълно насищане на кръвната плазма се наблюдава при 1000 mg, за сметка на намалена бионаличност и увеличена уринна екскреция.[5] Дневният препоръчителен прием зависи от възрастта и пола:
- 1 – 3 години – 15 mg
- 4 – 8 години – 25 mg
- 9 – 13 години – 45 mg
- 14 – 18 години момичета – 65 mg
- 14 – 18 години момчета – 75 mg
- над 18 години жени – 75 mg
- жени по време на бременност – 85 mg
- жени по време на кърмене – 120 mg
- над 18 години мъже – 90 mg.
Концентрациите на аскорбат над прага на бъбречната реабсорбция преминават свободно в урината и се екскретират. При високи дози (няколкостотин mg на ден за хора) аскорбатът се натрупва в тялото, докато плазмените нива достигнат прага на бъбречна резорбция, който е около 1,5 mg/dL за мъже и 1,3 mg/dL за жени. Концентрации в плазмата, по-високи от тези стойности (смята се, че представляват пренасищане), бързо се екскретират с урината, като намаляват два пъти на всеки 30 минути. Концентрации под този праг се задържат от бъбреците и се екскретират много по-бавно. При спиране на приема на витамин C около 83-тия ден се появяват първите симптоми на скорбут.
Витамин С е едно от най-важните хранителни вещества, нужни на организма и е широко разпространен в естествения му вид. Съдържа се основно в плодовете и зеленчуците, най-вече тропични и цитрусови плодове, шипка, черни боровинки, люти чушки, касис, пресни чушки, брюкселско зеле, лимонена кора, магданоз, копър, броколи, карфиол, червено зеле, ягоди и др.