Витамин Д - Vitamin D
Витамин D спада към групата на мастноразтворимите витамини, но по своята същност е хормон. Точно това го отличава от останалите хранителни вещества. Въпреки че тялото ни може да си го набавя и чрез храната, основно го синтезира в кожата, когато тя е изложена на слънце. Така получава и популярното си име „слънчев витамин“. Специалистите го наричат още калциферол, тъй като една от най-важните му задачи е да подпомага отлагането на калций в костите.
Любопитен факт е, че този микроелемент е само част от цяло семейство витамини от група D. Учените са класифицирали пет разновидности – от D1 до D5, от които в природата се срещат само D2 и D3. Витамин D2, наречен още ергокалциферол, се съдържа само в храната (предимно житни растения) и остава неактивен, докато не се абсорбира в кръвта и отложи в подкожната мастна тъкан. Там под въздействието на ултравиолетовите слънчеви лъчи се превръща в активно вещество. За разлика от него Витамин D3 (или холекалциферол) се произвежда директно от холестерола в кожата и набавя основните количества Витамин D, необходими на организма.
Здравето ни е пряко зависимо от микроелемента, защото той играе основна роля в едни от най-съществените функции на организма. Изключително важен е за растежа и укрепването на скелетната структура, но участва активно и в укрепването на имунната система. Притежава противовъзпалителни, антиоксидантни и невропротективни свойства, които предпазват организма от сериозни заболявания, като рак, диабет, множествена склероза и много други.
Заздравява костната структура. Витамин D влияе върху остеобластите (клетките, отговорни за синтеза на костна тъкан) и е жизнено важен за поддържането на оптимални количества калций и фосфор в кръвта за оптимална минерална плътност на костите. Без Витамин D калцият не се усвоява от организма (тъй като не може да премине през стените на тънкото черво), а фосфорът не достига до необходимата концентрация, за да задейства процеса на минерализация и вкостяване на костите и дентина. В резултат остеобластите абсорбират по-големи количества вода и се подуват, което провокира сериозни деформации във всички костни структури на тялото, включително зъбите и прешлените.
Укрепва всички мускулни и мозъчни клетки. Витамин D е известен също с ползотворното си действие върху нормалния клетъчен растеж и функционирането на всички клетки в организма. Той е отговорен за процесите по делене и обмяната на веществата в клетките, което е изключително благотворно за укрепване на мускулите и правилното развитие на мозъчните ни клетки. Също така е способен да регулира и ограничава възпалителните процеси в организма, тъй като участва в производството на важни ендогенни антимикробни протеини. Известно е, че Витамин D влияе не само върху вродения, но също така върху придобития имунитет, като стимулира клетките да произвеждат ензими, с които на практика сами да се справят с атаките на нежелани вируси и бактерии.
Излагането на слънце е най-сигурният и ефективен начин да поддържате здравословни нива на Витамин D в тялото. Слънчеви бани с открити ръце и крака най-малко 15 минути, между 10.00-15.00 часа, без слънцезащитни кремове, от май до септември" са напълно достатъчни за набавянето на необходимата дневна доза Витамин D. През летните месеци, когато слънцето е силно обаче, е препоръчително да ползвате допълнителна защита срещу изгаряне и да избягвате обедните часове.
Недостигът на Витамин D се установява с кръвни изследвания и за съжаление може да се наблюдава и при напълно здрави хора. Симптомите на дефицит обикновено са трудно доловими или напълно липсват, затова често се диагностицират заедно с появата на друго заболяване.
Най-често липсата на Витамин D провокира късно никнене на зъби, рахит и костни деформации при децата, а също така остеопороза и остеомалация при възрастните. Възможни са още сърдечно-съдови проблеми, преддиабетни и диабетни състояния.
Известно е също, че ниските нива на Витамин D се отразяват на настроението и мозъчната дейност, затова често се свързват с депресивни състояния в зимните месеци, когато организмът ни е лишен от слънце. Доказана е и връзката му с центъра на равновесие в мозъка, което ни помага да не губим баланс при ходене. Недостигът на Витамин D при възрастните обикновено е свързан с чести залитания и трудно пазене на равновесие в изправено положение.
Ако приемате каквито и да е други лекарства, най-добре би било да се консултирате с вашия лекар за това дали е възможно витамин D да взаимодейства с медикамента. Много лекарствени продукти в комбинация с витамин D могат да загубят своята ефективност или да предизвикат нежелани реакции и странични ефекти. Витамин D, заедно с калция и фосфора, работят за изграждането и поддържането на здрави кости, мускули и зъби. Синтезирате най-много витамин D под кожата си, когато сте навън в средата на деня през летните месеци, но през есента и зимата се препоръчва да приемате хранителни добавки.
Има някои рискови групи, за които е препоръчително да приемат добавки с витамин D през цялата година. Ако се притеснявате, че страдате от дефицит, се консултирайте с вашия лекар, здравен специалист или диетолог.
Препоръчвано дневно количество витамин Д:
- За деца до 1 година – 400-1000 МЕ/дн.
- За деца от 1 до 18 години – 600-1000 МЕ/дн.
- За възрастни – 1500-2000 МЕ/дн.
Като с всяко друго нещо, с Витамин D,приеман външно, също не бива да се злоупотребява. Да не забравяме, че той се складира в организма, за да бъде усвоен в последствие, но когато наличното количество е в пъти повече от нуждите на тялото, излишъкът провокира проблеми.
Част от възможните нежелани реакции или странични ефекти при предозиране могат да бъдат:
- Прекомерна жажда;
- Метален вкус в устата;
- Слаб апетит;
- Загуба на тегло;
- Болка в костите;
- Умора;
- Болки в очите;
- Сърбяща кожа;
- Повръщане;
- Диария;
- Запек;
- Честа нужда от уриниране;
- Мускулни проблеми