АНАСОН – Pimpinella anisum L.

 

Сем. Сенникоцветни – Umbelliferae

 

Разпространение. Само като културно растение в най-топлите части на страната. Вероятно произхожда от Средиземноморската област.

 

Описание. Едногодишно тревисто растение със слабо вретеновидно задебелен главен корен и с цилиндрично, слабо набраздено към върха разклонено стъбло, високо до 60см. Листата в основата и в долната част на стъблото са закръглено сърцевидни, цели или врязано назъбени до наделени, с дълги дръжки, а връхните са приседнали, с линейно ланцетни делчета. Цветовете са бели, с 5-делна чашка, 5-листно венче, 5 тичинки и 1 плодник с долен яйчник и две стълбчета.

            Анасонът е медоносно растение. Цъфти през май-юни.

Използваема част. Плодовете, които се берат през юли-август. Анасонът с бере рано, малко преди пълното узряване, за да се избегне оронването на плодовете. След това се оставя да доузрее. Анасоновите плодове са синьо-зелени с характерна миризма и сладникав вкус. Необходимо е да се пазят от влага, тъй като потъмняват.съхранява се на сухо и проветриво.

Химичен състав. Етерично масло (съдържа до 90 процента анетол, до 10 процента метилхавикол, анисов алдехид, анисов кетон и анисова киселина), до 24 процента мазнини, до 20 процента белтъчни вещества, смола, танин, горчиви вещества и др.

Лечебно действие и приложение. Анасонът притежава отхрачващи и възбуждащи чревната дейност свойства. Има пикочогонно и болкоуспокояващо действие. Засилва функциите на млечните жлези. Употребява се при кашлица от различен произход – възпаление на бронхите, ларингит, ангина, хронични белодробни катари, възпаление на фаринкса, задух; при болки в стомаха и червата, възпаление на стомашната лигавица (гастрит), колики, газове; възпаление, пясък и камъни в бъбреците и пикочния мехур.

            В българската медицина се употребява още при пресипнал глас, безсъние, главоболие, за регулиране на недостатъчна и болезнена менструация, хълцане и др.

Начин на употреба. 1 ч.л. счукани плодчета се киснат 1 час в 500 мл гореща вода. След прецеждането от течността се пие по 1 винена чаша преди ядене 4 пъти дневно. От етеричното масло се взимат по 1-2 капки на бучка захар. Външно се прилага за лапи при циреи и отоци.

Информацията в сайта има познавателна насоченост, без да претендира за медицинска такава. ВНИМАНИЕ и професионален контрол при употреба на ОТРОВНИ билки!

  • Дюля — Cydonia vulgaris Pers.

    Дюля — Cydonia vulgaris Pers. Сем . Розоцветни — Rosaceae Р а з п р о с т р а н е н и е . Отглежда се навсякъде у нас. Някъде...

    Read more...

  • Дрян — Cornus mas L.

    Дрян — Cornus mas L. Сем . Дрянови — Сотасеае Р а з п р о с т р а н е н и е . По сухите каменливи склонове и редките...

    Read more...

  • Драка, чилия — Paliurus spina-chrisii Mill. (Р. aculeatus Lam.)

    Драка, чилия — Paliurus spina-chrisii Mill. (Р. aculeatus Lam.) Сем . Зърнастецови Р а з п р о с т р а н е н и е . По сухите тревисти и...

    Read more...

  • Дилянка, валериана, котешка трева, коча билка, навалник — Valeriana officinalis L.

    Дилянка, валериана, котешка трева, коча билка, навалник — Valeriana officinalis L. С е м . Д и л я н к о в и — V alerian aceae Р а з...

    Read more...