Гърбач, сърмашик — Periploca graeca L.
Сем. Устрелови — Asclepiadaceae
Р а з п р о с т р а н е н и е . Из крайречните храсталаци и гори по черноморското крайбрежие, в Югоизточна България, Тракийската низина, южната част на Струмската долина и на дунавския остро а Гаргалъка при Силистра.
О п и с а н и е . Увивен храст с целокрайни, лъскави срещуположни листа. Цветовете са едри, отвън зеленикави, отвътре кафяви, събрани в редкоцветни полусенници. Плодът е във вид на двойна дълга „чушка“ с многобройни семена, снабдени с хвърчилка.
И з п о л з в а е м а ч а с т . Кората и семената. Кората се бели през март-май, като се нарязва на хоризонтални и след това на вертикални ивици (бели се също кората и от младите клонки). Суши се на сянка или в сушилня при t° до 40°С. Изсушената кора отвън е светлосива, отвътре жълтокафява, със слаба характерна миризма и горчив вкус. Допустима влажност 12%. Опакова се в бали или торби. Семената се събират след узряването им. Сушат се на сянка или в сушилня при t° до 40°С. Изсушените семена са
кафяви и набръчкани. Опаковат се в торби. Пазят се в сухи и проветриви помещения.
Х и м и ч е н с ъ с т а в . Кората съдържа сърдечните гликозиди периплоцин, периплоцимарин, също така и 4-метоксисали-цилов алдехид и др. Съставът на семената още не е добре проучен.
Л е ч е б н о д е й с т в и е и п р и л о ж е н и е . Увеличава силата на сърдечните съкращения, засилва кръвотока, успокоява дишането и подпомага пикочоотделянето. Действието на периплоцина наподобява действието на строфантина, но е по-краткотрайно. Екстракти от кората на растението се прилагат за лечение на сърдечна недостатъчност с разстройство в кръвообращението. Българската народна медицина препоръчва гърбача още при главоболие, сърдечен задух, болести на бъбреците и пр.
Н a ч и н н а у п о т р е б а . 1 кафена лъжичка от корите се киснат в 0,5 л вряла вода. След като изстине, запаркана се прецежда 8 се пие по 1 супена лъжица преди ядене 4 пъти дневно.
Р а с т е н и е т о е о т р о в н о ! Д а се в з и м а п о д лекарски контрол!