Астаксантин - Astaxanthin

Астаксантинът е органично химично съединение от групата на ксантофили - каротеноид, принадлежащ към същия клас вещества (терпени), към които приравняваме и бета-каротина, лутеина, ликопена. Това е метаболит на катаксантин и зеаксантин. Както при много други каротеноиди, астаксантинът е разтворим в мазнини. Молекулата на астаксантина съдържа конюгирани множествени връзки, които обуславят цвета на веществото, както и неговите антиоксидантни свойства. Именно пигментът астаксантин придава розовия цвят на скаридите и северноатлантическия крил. Може да се добива и синтетично. Естествените и синтетичните форми имат разлики в структурата на молекулата си - те са изомери. Антиоксидантната активност на астаксантин е над 800 пъти по-висока от тази на коензим Q10 и над 500 пъти по-висока от катехините, съдържащи се в зеления чай. Мощният антиоксидантен ефект се състои в бързо и ефективно намаляване нивата на свободните кислородни радикали във всички органи и структури на организма (тъй като е мастноразтворима, субстанцията преминава безпрепятствено през всички бариери, включително достига и до очите, мозъка, сърцето, кръвоносните съдове). Оксидативният стрес е причина и участва в комплексното развитие на голяма част от познатите на човечеството заболявания, включително и туморите, като ускорява появата на определени заболявания при предразположени пациенти, влошава протичането на хроничните болести и повишава риска от развитие на различни по тежест дългосрочни последици и усложнения. Този каротеноид оказва положително влияние върху здравето на кожата и очите. Хора, които са го употребявали и тествали, споделят, че имат усещането за възможност да седят по-дълго време на силно слънце. Някои учени смятат, че това се дължи на способността на астаксантина да предпазва кожата от UV лъчите в по-голяма степен. Друг ефект върху кожата е, че се подобрява и нейната еластичност. Очите пък биват предпазвани, тъй като астаксантинът е един от малкото антиоксиданти, които могат лесно да преминат очната бариера на ретината. Това помага в превенцията на заболявания като катаракта, макуларна дегенерация, глаукома и други.

Астаксантинът може да се открие в водорасли, фитопланктон, както и в някои растения, бактерии или гъби. Морските животни, които се хранят с тях (напр. Сьомга, омар или скариди), обикновено са розови или червеникави цвят. Астаксантинът за разлика от много други каротеноиди не се трансформира до витамин А в човешкото тяло. Това помага да извлечем всичките му ползи, без да бъде токсичен за организма ни. Той помага за укрепване на имунната система на организма, подпомага защита на очите и мозъка от свободни радикали и оксиданти, дава енергия, повишава силата и издръжливостта, подобрява състоянието на кожата.

Стандартната доза е от порядъка на 6 мг на ден и се смята за напълно безопасна за дългосрочен прием. Дефицит на астаксантин в тялото не може да се забележи, тъй като той не е жизнено необходим за хората. При наличие на ревматоидни заболявания, протичащи с изразен болков синдром, силно влошени липидни показатели (висок лош холестерол и триглицериди, риск от атеросклероза) и някои други състояния след консултация със специалист може да приемате и по-високи дози, от порядъка на 9 до 12 милиграма. Рядко се назначава доза, по-висока от 12 милиграма, във връзка с необходимостта от задълбочени проучвания върху ефективността и необходимостта от прием на по-високи дози за постигане на идентичен ефект (често хранителните добавки не показват по-добър ефект при прием на многократно по-високи от препоръчителните дози, дори напротив, съществува риск от странични ефекти).


 

  • Сърдечна недостатъчност, сърдечен задух

    Сърдечна недостатъчност, сърдечен задух Сърдечната недостатъчност е заболяване, което започва бавно и...

    Read more...

  • Обилна менструация (менорагия, хиперменорея)

    Обилна менструация (менорагия, хиперменорея) Менорагията представлява обилна менструация, която...

    Read more...

  • Ларингит (остро възпаление на гръкляна)

    Ларингит Ларингитът представлява остро възпаление на лигавицата, покриваща отвътре ларинкса, което може да...

    Read more...

  • Фарингит - Pharingitis acuta

    Фарингит - Pharingitis acuta Фарингитът, по-известен като възпалено гърло, е едно от най-често срещаните заболявания....

    Read more...