Камъни в жлъчката

Факторите, които определят нормалното функциониране на жлъчния мехур са три - съдържанието на холестерол в кръвта, на микроелементи и на стомашните киселини. Тези проблеми са по-характерни за жените. В САЩ всяка десета жена има жлъчнокаменна болест, в България няма такава статистика, но може би всяка 12-13 жена е засегната от това заболяване без да знае. Мъжките хормони пазят силния пол от образуването на камъни в жлъчния мехур. Но всяка една стресова ситуация може да наруши това фино равновесие, което представлява нашата жлъчка. Тя е един много сложен наситен разтвор, в който вода, киселини, холестерол и микроелементи са в равновесие. Всеки фактор, който наруши равновесието му, може да стане причина за образуването на утайка, а след това на песъчинки, както и да отключи цялата верига за образуване на камъни. Застрашени са хора с високо съдържание на холестерол в кръвта, с наднормено тегло, както и хора, прекарали някои остри вирусни инфекции, тежки дехидратации. Дори за един най-обикновен грип. Той може да предизвика нарушение в електролитния или водния баланс и да доведе до нарушени функции на бъбреците и черния дроб. Дори едно рязко изтощаване на организма или дехидратация може да бъде отключващ момент за образуването на камъни. Бременността също често води до появата на камъни в жлъчката.

Симптоми най-често са болката, дискомфорта след хранене, повръщането. Понякога повръщането е водещо, а болката се появява няколко месеца след това. Но дискомфорта, неудобството, подпирането в дясното подребрие са изключително характерни. Това са малки симптоми, които, ако се търсят целево, ще помогнат да се установи заболяването.

Пожълтяването е много късен симптом. За съжаление тук говорим за така наречената усложнена жлъчнокаменна болест. Установено е, че ако от сто човека 30 са със заболявания на жлъчния мехур, от тях 10 ще имат и патология в големите жлъчни пътища. На практика пожълтяването е израз на запушване на големия жлъчен път, през който преминава жлъчката, за да навлезе в храносмилателната система. Образуването на камъчета и песъчинки, както и на възпалителни процеси довежда до пожълтяване. Това не е хепатит, а пожълтяване следствие на запушване на жлъчните пътища.

Жлъчните камъни са различни по вид в зависимост от образуването си. Най-чести са смесените, но има и холестеролни или пигментни при хората с хематологични заболявания. Освен това никой не знае кога е започнало образуването им.

Камъни консервативно не се лекуват, има симптоматично лечение, което да овладее болката и възпалението, но разрушаването на самите камъни е невъзможно. Така че приемането на различни медикаменти, билки, които уж  да доведат до изхвърляне на камъните е невъзможно. Те дори технически е невъзможно да минат през пикочните пътища. Единственият радикален начин на лечение, това е хирургията и отстраняването на жлъчния мехур с камъните, защото той вече не изпълнява своята роля на склад за концентрирана жлъчка. Когато е увреден, той се превръща в малка бомбичка, която е готова да избухне при някаква причина, като хранене с много мазнини или подправки, както и при използването на някои медикаменти.

В момента стандарт за лечение е лапароскопската холецистектомия или отстраняването на жлъчката чрез няколко дупчици в корема на пациента. Разбира се, винаги има малък риск при усложнени форми, когато се налага да се прибегне до отворена хирургия. Но в повечето случаи златният стандарт са лапароскопските операции.

Най-важните предимства на тези интервенции са, че отстранявайки патологичния орган, се дава възможност човека да се възстанови максимално бързо. Защото причината за нетрудоспособност не е отстранения жлъчен мехур, а болката и всички усложнения, които могат да настъпят при една голяма рана на коремната стена. В миналото са се давали по два-три месеца болнични, а сега е напълно възможно на 15-20 ден човек да се върне на работа.

Много рядко се стига до истинско спукване на жлъчния мехур. Защото човек не може да изтърпи болката, за да се стигне дотам. Най-често първо идва възпалението и настъпват тежки страдания, заради които пациентите отиват на лекар. Проблемът е, че когато мехурът е спокоен операцията протича по един начин, а когато е възпален, възможностите за усложнение са повече. Затова нашият съвет винаги е бил още след първата криза пациентите да се насочат към оперативно лечение. За съжаление много малко хора в България го правят заради недоверие към системата.

За да се смали до минимум рискът от появата на камъни в жлъчката хората трябва да внимават с храненето и медикаментите, които приемат. Напоследък има много млади мъже, които се занимават с боди билдинг и приемат хранителни добавки, неразбирайки какво си причиняват в бъдеще. Заради това зачестяват случаите на проблеми в обмяната на веществата. За широкия кръг хора обаче най-важно е храненето и наднорменото тегло. Трябва да се консумира повече растителна храна. Рязкото отслабване също не е добро. За да сте здрави, трябва да се води нормален живот.

Камъни в жлъчката - билкови рецепти

  • Сърдечна недостатъчност, сърдечен задух

    Сърдечна недостатъчност, сърдечен задух Сърдечната недостатъчност е заболяване, което започва бавно и...

    Read more...

  • Обилна менструация (менорагия, хиперменорея)

    Обилна менструация (менорагия, хиперменорея) Менорагията представлява обилна менструация, която...

    Read more...

  • Ларингит (остро възпаление на гръкляна)

    Ларингит Ларингитът представлява остро възпаление на лигавицата, покриваща отвътре ларинкса, което може да...

    Read more...

  • Фарингит - Pharingitis acuta

    Фарингит - Pharingitis acuta Фарингитът, по-известен като възпалено гърло, е едно от най-често срещаните заболявания....

    Read more...