БЛАТЕН АИР, акорус, ароматна тръстика – Acorus calamusL.

 

Сем. Змиярникови – Araceae

 

Разпространение. Среща се като подивяло растение из мочурливите места кра реките в Софийско и Казанлъшко. В диво състояние е разпространено в много райони на Азия и в атлантическите части на Северна Америка.

Описание. Многогодишно тревисто растение, високо да 150 см, с пълзящо, дълго и дебело, разклонено коренище, което отвън е кафяво, а отвътре бяло с розов оттенък. Цветовете са жълтозелени с прост 6-делен околоцветни и са събрани в гъсти, дълги до 12 см кочаноподобни съцветия,, които са разположени поединично отстрани на всяко стъбло и са обвити от покривен лист, който изглежда като продължение на самото стъбло. Има приятна миризма.

Използваема част. Коренищата, които се вадят рано напролет – април-май, или през есента – септември-октомври. След изваждането се обелват, нарязват се на късове до 10 см дълги и се сушат на сянка или в сушилня при температура до 40 градуса. Изсушената билка  е бледожълта отвън, а отвътре бяла, с приятна миризма и горчив вкус.

Химичен състав. Етерично масло, което се състои от кариофилен, куркумен, изоакорон, гвайен. В коренището се съдържат още горчивият гликозид акорен, алкалоидът каламин, дъбилни вещества, витамин С, скорбяла, слузни вещества, смола и др. в листата са открити дъбилни вещества и етерично масло.

Лечебно действие и приложение. Повишава възбудимостта към вкусовите дразнители, усилва рефлекторното отделяне на стомашен сок. По тази причина се прилага за възбуждане на апетита и подобряване на храносмилането.

            Българската народна медицина препоръчва коренищата на блатния аир още при болки и киселини в стомаха, газове, диария, дизентерия, жълтеница, воднянка, нередовна менструация и др. външно се използва за жабурене при зъбобол и кървящи венци.

Начин на употреба. 1 кафена лъжичка нарязани коренища се киснат в 300 мл вряла вода 2 часа. Запарката се прецежда и се пие по 1 винена чаша 4 пъти дневно преди ядене.за усилване растежа на косата 3 супени лъжци нарязани коренища се варят в 400 мл винен оцет 15 мин. С отварата вечер се правят фрикции.

Информацията в сайта има познавателна насоченост, без да претендира за медицинска такава. ВНИМАНИЕ и професионален контрол при употреба на ОТРОВНИ билки!

  • Дюля — Cydonia vulgaris Pers.

    Дюля — Cydonia vulgaris Pers. Сем . Розоцветни — Rosaceae Р а з п р о с т р а н е н и е . Отглежда се навсякъде у нас. Някъде...

    Read more...

  • Дрян — Cornus mas L.

    Дрян — Cornus mas L. Сем . Дрянови — Сотасеае Р а з п р о с т р а н е н и е . По сухите каменливи склонове и редките...

    Read more...

  • Драка, чилия — Paliurus spina-chrisii Mill. (Р. aculeatus Lam.)

    Драка, чилия — Paliurus spina-chrisii Mill. (Р. aculeatus Lam.) Сем . Зърнастецови Р а з п р о с т р а н е н и е . По сухите тревисти и...

    Read more...

  • Дилянка, валериана, котешка трева, коча билка, навалник — Valeriana officinalis L.

    Дилянка, валериана, котешка трева, коча билка, навалник — Valeriana officinalis L. С е м . Д и л я н к о в и — V alerian aceae Р а з...

    Read more...