Цветовете се берат през различни фази от развитието им. Например лайката се бере при разперени вече езичести цветчета. При някои растения обаче – червен кантарион, пипериче, глог и др – цветовете се берат преди пълното им разтваряне, а при росянката, жълтия кантарион, лопена, липата и др= – след като се разтворят напълно. Кошничките на растенията от сем. Сложноцветни обикновено се събират в началото на цъфтежа. Не се берат прецъфтели, пожълтели, наядени, изсъхнали или замърсени цветове. Самото бране става ръчно, като цветовете се слагат в кошници или кошове рехаво, без да се претъпкват. В противен случай при сушенето те почерняват. Това особено важи за венечните листа на мака, божура, лопена. При събиране на цветовете на определена билка трябва да се внимава те да не се смесват с цветовете на други подобни растения.

            Обраните цветове предварително се почистват и се сушат обикновено при 35 – 40 градуса по Целзий, след което се преглеждат и отново се почистват.

  • Сърдечна недостатъчност, сърдечен задух

    Сърдечна недостатъчност, сърдечен задух Сърдечната недостатъчност е заболяване, което започва бавно и...

    Read more...

  • Обилна менструация (менорагия, хиперменорея)

    Обилна менструация (менорагия, хиперменорея) Менорагията представлява обилна менструация, която...

    Read more...

  • Ларингит (остро възпаление на гръкляна)

    Ларингит Ларингитът представлява остро възпаление на лигавицата, покриваща отвътре ларинкса, което може да...

    Read more...

  • Фарингит - Pharingitis acuta

    Фарингит - Pharingitis acuta Фарингитът, по-известен като възпалено гърло, е едно от най-често срещаните заболявания....

    Read more...