БРЪШЛЯН – Hedera helix L.
Семейство Бръшлянови
Разпространение. Из горите и по влажните сенчести и каменисти места в цяла България до към 1000 м.н.в.
Описание. Силно разлонен храст с пълзящи или катерливи стъбла и клони, по които се развиват многобройни въздушни корени. Листата са вечнозелени, лъскави, кожести, яюцевидни, сърцевидни и длановидни. Цветовете са жълтозелени и са събрани в полуторчести гроздовидни съцветия. Плодовете са кълбести, след узряването черно-сини.
Използваема част. Листата, брани през време на цъфтежа – юни-август. Сушат се на сянка или в сушилня при температура до 45 градуса. Изсушени, те са зелени, без мирис и с горчив вкус.
Химичен състав. Сапонини, гликозида хедерин, холестерин, пектин, инозит, ябълчена и мравчена киселина.
Лечебно действие и приложение. Успокоява възпалените лигавици. Препоръчва се при хронични възпаления на слизестите обвивки в организма, туберкулоза, рахит. Притежава също така и затягащо, пикочогонно и съдоразширяващо (в малки дози) и съдосвиващо (в големи дози) действие. Прилага се при отоци с ревматичен произход, подагра, бяло течение, чернодробни и жлъчни заболявания, усилена менструация.
В българската народна медицина се прилага още при възпаление на далака, а отвара от плодовете – като слабително. Външно се прпоръчва за лапи при изгорено, за промивки при възпаление на очите.
Начин на употреба. 1 супена лъжица от билката се вари 10 мин в 0,5 л вода. Прецедената отвара се пие по 1 винена чаша 3 пъти дневни преди ядене.
Внимание отровно!
Информацията в сайта има познавателна насоченост, без да претендира за медицинска такава. ВНИМАНИЕ и професионален контрол при употреба на ОТРОВНИ билки!