Възпаление на простатата - простатит (Prostatitis)

Простатитът представлява възпаление на простатната жлеза, която се разполага непосредствено под пикочния мехур при мъжете и има размер на орех. Среща се при мъже от всички възрасти, но по-често между 30 и 50 години.

В зависимост от причината, довела до възпаление на простатата се различават два основни вида простатит: бактериален и небактериален.

Бактериален простатит – остър и хроничен

Най-честите причинители на бактериален простатит са типичните уропатогени: Ешерихия коли, Псевдомонас аеругиноза, Протеус, Клебсиела и др. Гонококите и туберкулозните микобактерии причиняват специфичен простатит. Възможни са и други причинители на простатит – хламидия, микоплазма, уреаплазма.

Инфекциозният агент най-често прониква в простатната жлеза през уретрата, а по-рядко чрез кръвта или по лимфен път. Възпалителният процес много често обхваща освен простатата и семенните мехурчета и задната уретра.

При остър бактериален простатит възпалението на простатната жлеза се развива внезапно. Най-характерните симптоми са: повишаване на температурата с втрисане, болка в перинеума, която се разпространява към пениса и се засилва при дефекация, уринирането е болезнено и затруднено.

Острият бактериален простатит трявба да се лекува своевременно. В противен случай могат да възникнат усложнения – абсцес на простатата, сепсис при тежки форми. При неефективно лечение процесът може да хронифицира.

Фактори, които благоприятстват хронифицирането на процеса са: заболявания, при които се затруднява оттичането на урината (камъни, стриктури), прекарани инфекции на пикочните пътища, запек, продължително стоене седнал и др.

Хроничният бактериален простатит може да бъде последица на остър простатит или да се дължи на повтарящи се уроинфекции.

Симптомите при хроничен бактериален простатит могат да бъдат много различни. Най-често болните се оплакват от: тежест в областта на перинеума, често уриниране, парене и болка при уриниране, отделяне от уретрата на простатен секрет, еректилна дисфункция и др.

Небактериален простатит

Хроничният небактериален простатит, наричан още хроничен тазов болеви синдром е най-честата форма на простатит. Отличава се с това, че причината за възникването му е неясна. При микробиологично изследване на урина и простатен секрет не се установява бактериален причинител. При част от пациентите се откриват признаци на възпаление, като например повишени левкоцити в простатния секрет, докато при останалите са налице само субективни оплаквания – простатодения.

Основният симптом при небактериален простатит е дискомфорт или болка в перинеума, която продължава повече от 3 месеца. Оплакванията могат да изчезват и да се появяват отново. Стресът често обостря симптомите при хроничен небактериален простатит.

Асимптоматичен възпалителен простатит

При тази форма на простатит пациентите нямат симптоми, но имат признаци на възпаление на простатната жлеза, които се установяват при изследване на простатен секрет или при биопсия на простатата. Асимптоматичният възпалителен простатит не изисква лечение.

Фактори, предразполагащи развитието на простатит

  • Сексуалните контакти без предпазни средства (включително и аноректалните сношения) са една от основните причини за разпространението на заболяването сред младите мъже в полово активна възраст.
  • По-високата честота на това заболяване е свързана с начина на живот, който мъжете водят – дълго време, прекарано зад волана, което е нефизиологична за организма поза; обездвижване; нездравословни хранителни навици.
  • Предразполагащи фактори са стеснения и аномалии на уретрата, травми по простатата, особено такива, причинени от следоперативно инфектиране.
  • Много често използването на катетър е свързано с наличието на бактерии в пикочния мехур, които лесно могат да нахлуят и в простатата.

Усложнения при нелекуван простатит

Значимостта на заболяването се определя от последиците, даващи значителни психологически и социални проблеми при мъжете. В много случаи, след прекарани възпалителни заболявания на простатата може да се стигне до инфертилитет (безплодие) и еректилна дисфункция (импотентност). Други усложнения могат да бъдат:

  • Хронифициране на простатита, което значително да усложни лечението;
  • Инфекцията може да се предаде по съседство и да се инфектират и други органи– уретра, пикочен мехур, бъбреци;
  • Възпаление на епидидима – навита тръбичка, разположена на задната част на тестиса (епидидимит);
  • Абсцес на простатата (изпълнена с гной кухина в простатата)

Лечение на простатит

Много често лечението на простатита е затруднено. От една страна, невинаги може да се изолира и определи точният причинител, а от друга – възможно е наличие на друга инфекция в организма, която да е първоизточник. Често, подобна инфекция въобще не се търси и диагностицира. Най-често, класическата медицина предписва антибиотици. Особена трудност е, че не всички медикаменти имат добра проникваща способност в простатата, поради наличието на кръвно-простатна бариера, която възпрепятства навлизането на някои вещества и лекарствени препарати. Тази бариера, подобна на други в организма, всъщност е механизъм, намаляващ токсичното натоварване на органа, което неимоверно би следвало от агресивните антибиотични препарати. Това обяснява и известната трудност при намиране на подходящото лечение за простатита. За щастие, билковите растения не срещат подобни препятствия.

Съвети и препоръки, облекчаващи състоянието на простатит

  • Избягвайте физически натоварвания, особено при пълен мехур. Леките упражнения са полезни за простатата, защото раздвижват кръвта в областта на кръста. Не допускайте продължителното обездвижване.
  • Избягвайте отлагане на уринирането.
  • Следете за редовното си освобождаване на червата. Запекът би могъл да изостри негативните симптоми.
  • Намалете приема на наситени мастни киселини.
  • Преустановете тютюнопушенето и приема на алкохол. Алкохолът води до недостик на цинк в организма.
  • Наблягайте на бобови растения, ядки и семена.
  • Пийте повече вода.
  • Вегетарианската диета намалява приема на изкуствени хормони, с които хранят животните, което би намалило риска от ДПХ.
  • По последни проучвания антиоксидантите пряко възпрепятстват нарастването на простатаната тъкан. Обогатете менюто си с достатъчно селен, цинк, витамини C, A и E. Яжте повече плодове и зеленчуци.
  • Освободете се от излишното тегло. Излишните мастни тъкани могат да нарушат хормоналното равновесие в организма.
  • Фибрите, на които са богати зеленчуците, плодовете и пълнозърнестите храни, остават неразтворени в храносмилателните пътища и по този начин поемат излишните хормони, отделяни в жлъчката. Така те по-лесно излизат навън през червата и не се реабсорбират, нарушавайки хормоналното равновесие.
  • Правете контрастен душ, който подобрява кръвообращението.
     
    Билкови рецепти при възпаление на простатата
  • Сърдечна недостатъчност, сърдечен задух

    Сърдечна недостатъчност, сърдечен задух Сърдечната недостатъчност е заболяване, което започва бавно и...

    Read more...

  • Обилна менструация (менорагия, хиперменорея)

    Обилна менструация (менорагия, хиперменорея) Менорагията представлява обилна менструация, която...

    Read more...

  • Ларингит (остро възпаление на гръкляна)

    Ларингит Ларингитът представлява остро възпаление на лигавицата, покриваща отвътре ларинкса, което може да...

    Read more...

  • Фарингит - Pharingitis acuta

    Фарингит - Pharingitis acuta Фарингитът, по-известен като възпалено гърло, е едно от най-често срещаните заболявания....

    Read more...