ДЕЙСТВИЕ НА ЛЕКАРСТВЕНИТЕ ВЕЩЕСТВА ВЪРХУ ЧОВЕШКИЯ ОРГАНИЗЪМ
Като лекарствено или фармакологично се окачествява онова действие, което различните вещества оказват върху характерните функции на тъканите, органите или целия организъм на всяко живо същество. Лекарственото действие бива преди всичко лечебно – когато подпомага заболелия организъм да възстанови своята нормална дейност, и вредно – когато променя временно или трайно дейността на организма в нежелана посока и с опасни последствия.
Най-често лекарствата усилват или потискат дейността на организма. Ето защо различаваме лекарства с възбуждащо лекарства с потискащо действие. Например кофеинът, който се съдържа в зърната на кафето и какаото, засилва работата на мозъчните клетки и на сърцето, докато коренитe на дилянката, действат потискащо върху тях. Освен това лекарствата имат главно и странично действие. За главно действие говорим, когато то е основно негово действие. Например вълнестият напръстник ма стимулиращо сърцето действие, но приеман в големи дози или продължително, то забавя сърдечната дейност, придружено с гадене и повръщане. Това вече са неговите странични действия.
Лекарствените вещества въздействат върху организма по различни пътища – посредством нервната система, чрез жлезите с вътрешна секреция или чрез други хормонални механизми. Те могат да оказват и непосредствено въздействие върху отделните клетки в организма, да се включват в обмяната на веществата, като влияят върху ферментните системи. При висшите организми лекарствените вещества оказват ефект най-често посредством нервната и сърдечно-съдовата система.
Действието на лекарствените вещества в организма не е независимо.съществуват външни и вътрешни условия, на които то се подчинява.докато външните условия са свързани със свойствата на лекарствата, вътрешните са свързани с особеностите на организма. Най-важните от тези условия са физичните свойства и химичният строеж на лекарствените средства, тяхната доза, концентрацията и продължителността на лекуването, видът и състоянието на въвежданите в организма вещества, комбинациите на лекарствените средства, начинът на въвеждане, полът и възрастта на лекувания и неговите особености.
В зависимост от физиологичните особености на женския организъм за жените е характерна понижена съпротивляемост към различните отрови. Съществено значение за действието на лекарствените вещества имат промените в нормалното състояние на човешкия организъм. Така лекарствата за сън действат по-добре вечер, по време на бременност женският организъм става по-чувствителен към хинина, аспирина, слабителните средства. Условията, при които се прилага дадено лекарствено средство, както и различната способност на организма да реагира, могат така да изменят своствата на това средство, че то да не прояви очаквания лечебен ефект.
Често пъти в практиката се налага да се използват едновременно няколко лекарствен вещества. Това се прави с оглед или да се засили действието на главното лекарствено вещество, или да се намалят нежеланите му странични ефекти, или да се повиши поносимостта на организма към цялото лекарство.
Лекарствените вещества рядко се приемат еднократно, а по-често в продължение на няколко дни, седмици, дори месеци. Лечебното действие на повторно взиманите вещества понякога се различава от първичното – то може да се засили или да отслабне. Усилването на действието се нарича натрупване, а отслабването – привикване. Трябва да се прави разлика между привикване и пристрастяване.за пристрастяване се говори, когато се заражда непреодолимо желание за по-нататъшна употреба на определено вещество.
Билките също спадат към лекарствените средства и всичко описано по-горе важи и за тях. Трябва добре да се познава химичният им състав. Дозата тук също е от голямо значение. Освен това и при билколечението съществува възможност за регулиране на лечебния ефект посредством комбиниране на различни лекарствени растения. Основно правило при билколечението е, че то трябва да продължи дълго време – не по-малко от 2-3 месеца. Това се налага поради факта, че активнодействащите вещества в лекарствените растения са в минимални количества и са примесени с много съпътстващи вещества. Важно условие е също качеството на билките. При неправилно събиране, сушене и запазване от тях се губят ценни лечебни вещества, поради което дадени билки не оказват очакваното лечебно действие.