Как да приготвяме лекарства от билките

 

Лекарствата от билките се приготвят обикновено като те или се варят (отвара), или се запарват (запарка), тъй като естественият им вид не представлява подходяща форма, в която могат да се употребяват за лечебна цел. За приготвянето на отварите и запарките билките трябва предварително да се наситнят. За тази цел листата, цветовете и стръковете се нарязват на частици не по-големи от 5 мм, стъблата, корените, коренищата – не по-големи от 3 мм, а плодовете и семената – 0,5 мм.

            Приготвяне на отвара (decocta). Надробената билка се насипва в предварително нагрявана в продължение на 15 мин на кипяща водна баня инфундирка (порцеланова, емайлирана или от неръждаема стомана), залива сее с вода със стайна температура, след което инфундирката се затваря с капак и се оставя на кипяща водна баня в продължение на 30 мин. Изважда се, оставя се да изстине 10 мин и тогава отварата се прецежда. Отварите от билки, които съдържат танини (мечо грозде, дъбови кори, коренища, кървавиче) се прецеждат веднага след изваждане на инфундирката. (Когато количеството на билката не е посочено, от нея се взимат 10 гр, от които се получават 100 обемни частици запарка или отвара. Когато водата, в която се прави отварата, е от 1 до 3 л, инфундирката се държи във водната баня 70 мин.)

            Приготвянее на запарка (infusa). Надробената билка се насипва в инфундирка и се залива с определеното количество вода със стайна температура. Затваря се с капак и се оставя в продължение на 15 мин в кипяща вече водна баня, като често се разбърква. След изтичането на това време се изважда и се оставя да изстива при стайна температура не по-малко от 45 мин. Когато запарката изстине напълно, тя се прецежда и сее добавя вода до предписаното количество. При приготвяне на запарка с 1 до 3 л вода времето за нагряването трябва да се удължи до 40 мин.

Прецеждането на отварите и на запарките обикновено се извършва през марля или памук, които се поставят във фуния, през която се прецеждат.

Запарки и отвари със силно действащи билки се приготвят по предписание, а при липса на указания се взма 1 тегловна част от билката за 400 мл отвара или запарка.

Запарки и отвари от мораво рогче, горицвета, момина сълза и дилянка (ВНИМАНИЕ СИЛНО ОТРОВНО) се приготвят в съотношение 1:30.

При приготвяне на отвари или запарки, съдържащи алкалоиди, се прибавя лимонена, винена или солна киселина (пресметната като хлороводород). Киселината се взима в тегло, равно на количеството на алкалоидите, съдържащи се в билката. При моравото рогче количеството на използваната солна киселина трябва да бъде 4 пъти по-голямо от количеството на алкалоидите, които се съдържат във взетото количество от билката. Освен с гореща вода извлек от лечебните растения може да се направи и със студена вода (infusa frigida paratum). Той сее приготвя, като предписаните билки се заливат с определено количество дестилирана или преварена чешмена вода (15 -18 градуса) и се оставят да киснат 4-12 часапри стайна температура, след което разтворът се прецежда.

            В медицинската практика лекарствените растения се употребяват и под редица други форми. Такива са настойките, екстрактите, лапите и др.

            Настойки (tincturae). Те представляват спиртни, спиртно-водни или спиртно-етерни извлеци от билки. Спиртът за извличане може да има различна концентрация. Настойките се приготвят чрез накисване, чрез изместване или разтваряне на екстракти. За извличането на силно действащи съставки съотношението между изходната билка и готовия продукт трябва да бъде 1:10, а при слабо действащи – 1:5.

            Екстракти (extracta). Те представляват концентрирани извлеци от лекарствени растения и биват течни, гъсти – вискозни маси със съдържание на влага не повече от 25 процента, и сухи – ронливи маси със съдържание на влага не повече от 5 процента. За извличане се използва вода, спирт с различни концентрации, по-рядко етер и други, като понякога се прибавя киселина, някоя основа, глицерин, хлороформ и др. екстрахирането се извършва от фармацевти, като се спазват определени правила.

От лекарствените растения се правят и твърди лекарства, като глобули (за поставяне във влагалището) и супозитории (за поставяне в ануса). От стритите на прах растения може да се приготвят пилюли, таблетки, захарни ли шоколадов дражета или други видове хапчета.

Лекарствените растения, смесени с различни мазнини, восъци или смоли, се прилагат за външна употреба. Във фармацевтичната практика се приготвят  други видове лекарства, като лекарствени оцети, медицински вина, емулсии, суспензии, пластири и др.

Всичко изложено дотук може да се извършва само от добре подготвени хора. В обикновената практика обаче често се употребяват отварите и запарките, които могат да се приготвят в домашна обстановка. При лекуването с билки отварите и запарките трябва да са винаги пресни, а в топло време да се пазят на студено и да не се приготвят в голямо количество.това особено важи за билки, съдържащи гликозиди, които трябва да се употребяват не по-късно от 24 часа след приготвянето им. При лекарствени форми от билки, съдържащи витамин С, изпиването трябва да стане веднага.

  • Сърдечна недостатъчност, сърдечен задух

    Сърдечна недостатъчност, сърдечен задух Сърдечната недостатъчност е заболяване, което започва бавно и...

    Read more...

  • Обилна менструация (менорагия, хиперменорея)

    Обилна менструация (менорагия, хиперменорея) Менорагията представлява обилна менструация, която...

    Read more...

  • Ларингит (остро възпаление на гръкляна)

    Ларингит Ларингитът представлява остро възпаление на лигавицата, покриваща отвътре ларинкса, което може да...

    Read more...

  • Фарингит - Pharingitis acuta

    Фарингит - Pharingitis acuta Фарингитът, по-известен като възпалено гърло, е едно от най-често срещаните заболявания....

    Read more...